NEJSTARŠÍ PIVOVAR NA SVĚTĚ JE V ČÍNĚ

Jsme Češi, pivařský národ. Proto pro některé z nás bude zajímavé zjištění, že pivo se vyrábí a pije i jinde než u nás a v Německu. A to už pěkně dlouho.

Předchozí archeologické výzkumy nalezly pivo složené z ječmene již v roce 3400 př. n l. v íránském Zagrozu. Nyní však výzkumníci ze Stanfordské univerzity a Shaanxova institutu archeologie odkryli nejstarší pivovar na světě a také posunuli počátek vaření piva o 500 let dozadu.

NEJSTARŠÍ PIVOVAR NA SVĚTĚ JE V ČÍNĚ

Nejstarší pivovar na světě - magazín pro muže„Objev je velmi unikátní“  říká jeho objevitel,vedoucí studie Jiajing Wang „ jelikož stopy piva byly nalezeny přímo ve varně. Typicky se totiž takové nálezy nacházejí ve zvláštních oddělených skladištích nebo prohlubních.“ Wang a jeho tým objevitelů vykopal dvě prohlubně v archeologickém centru Mijiaya na sever Číny, kde nalezli hliněné misky a kamna, která byla pokryta žlutavou vrstvou. Tyto kamna slouží jako viditelný důkaz, že se používali k drcení, přípravě kvasnic a kvašeného škrobu a celkovému vaření zlatavého moku.

Po testech se zjistilo, že se tahle vrstva se skládá z prosa, ječmene, slzovky obecné (typ obiloviny původem z jihovýchodní Asie) a hlízy. Podle těchto nálezů byla z obilí pravděpodobně vytvořena kaše a až poté se hmota zahřála na kamnech ve hliněných nádobách. Po kvašení použili trychtýř, aby oddělili směs od zbylého obilí. Pivo bylo poté přemístěno do vysoké nádoby s úzkým hrdlem k uskladnění

Po sérii testů vědecký tým potvrdil , že jde opravdu o starobylý pivovar. Objevitelé si poté vyzkoušeli uvařit pivo z původních ingrediencí. Takže můžeme s jistotou říci, že naše oblíbení pivo si vychutnávali již staří Číňané ve 4. tisíciletí před naším letopočtem. To už je panečku doba!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *